Bungu terapija

Bungu spēlēšana paātrina sirdsdarbību un asinsriti gluži kā aerobais treniņš. Šī procesa laikā tiek nodarbināta gan kreisā (racionālā, lineārā), gan labā (radošā, intuitīvā) smadzeņu puslode. Katra no smadzeņu puslodēm izstaro dažādas viļņu frekvences. Bungu spēlēšana sinhronizē smadzeņu priekšējās un apakšējās daļas, turklāt tā integrē neverbālo informāciju no apakšējām smadzeņu struktūrām frontālajā korteksā un rada iedziļināšanās, sapratnes, skaidrības un pārliecības sajūtu. Tādējādi bungu spēlēšana ir kā dziļa meditācija – tā ļauj nokļūt vienotā apziņas stāvoklī.

Bungu spēlēšana tiešā veidā vieno cilvēku ar Zemes vibrācijām, palēninot mūsu smadzeņu viļņus līdz 8 cikliem sekundē, kas ir tāda pati frekvence kā mūsu planētai, turklāt bungu spēle dziedē arī cilvēka enerģijas lauku.

Bungu spēlēšanas priekšrocībām tagad var pieskaitīt arī uzlabotus IQ rezultātus

Zinātnieki ir atklājuši, ka bungu spēlēšana uzlabo bērnu inteliģences koeficientu (IQ). Agrākie pētījumi liecina, ka mūzikas apguve uzlabo bērna lasīšanas un matemātiskās prasmes, bet jauns pētījums rāda, ka bungošana var uzlabot cilvēka vispārējo inteliģences līmeni. Bungu spēlēšana liek smadzenēm darboties tādā veidā, kādu rosina pavisam nedaudzas aktivitātes. Spēja saprast notis un analizēt, kā skan un saskan dažādi ritmi, ir ļoti sarežģīts prāta process. Pētījumu rezultāti liecina, ka regulāra šāda veida smadzeņu aktivitāte paaugstina IQ līmeni.

Toronto Universitātes Dr. E. Glena Šellenberga pētījumā 6 gadus vecu bērnu IQ testu rezultāti ievērojami uzlabojās pēc bungu spēles nodarbību apmeklēšanas. Pētījumā piedalījās 144 bērni, kuri bija sadalīti 4 grupās, apgūstot attiecīgi bungu spēli, vokālos treniņus, aktiermākslu un neapgūstot nekādas nodarbības. Bērni, kuri mācījās spēlēt bungas, atkārtotos IQ testos saņēma vidēji par 7 punktiem augstāku rezultātu. Vokālo nodarbību apmeklētāji uzlaboja rezultātu par 6 punktiem, aktiermākslas apguvēji par 5 punktiem, bet grupa, kurai nebija papildus nodarbību, par 4 punktiem.

Sitamie instrumenti ir viens no mūzikas instrumentu industrijas visātrāk augošajiem segmentiem

Aizvien pamanāmākas un plašāk atzītas kļūst dažādas sitamo instrumentu priekšrocības. Tās uzlabo muzikālo koordināciju un smadzeņu aktivitāti, kalpo kā fizikālā terapija un veids, kā mazināt stresu, tās uzlabo sociālās iemaņas, piemēram, prasmi strādāt grupā. Turklāt bungu spēlēšana disciplinē, vairo pašapziņu un attīsta abstrakto domāšanu.

Aizvien biežāk bungošanas pētnieku un zinātnieku vidū bungu spēle gūst atzinību arī kā terapijas metode.

Neirologs Barijs Bitmans no “Mind-Body Wellness Center” Mīdvilā, Pensilvānijā, veica pētījumu par bungu spēles priekšrocībām. Tika atklāts, ka pacientiem, kuri piedalījās bungu spēles grupu aktivitātēs, palielinājās naturālo killeru šūnu skaits, kas spēj cīnīties pret slimībām. Bitmans eksperimentu sērijā pārbaudīja asins stāvokli 111 veselam cilvēkam. Neirologs norāda, ka dalībniekiem visās grupās samazinājās kortizola (hormons, kas liecina par stresa klātbūtni) līmenis, bet tikai aktīvo bundzinieku grupā novēroja ievērojamu naturālo killeru šūnu skaita palielināšanos. Pēc Bitmana domām, šīs atšķirības cēlonis ir pašizpausmes, grupas darba un ritmiskās bungošanas spēja samazināt stresu.

Skaņas viļņiem ir labvēlīgs efekts uz ķermeņa šūnām

Piemēram, ultraskaņa var palīdzēt imūnsistēmai radīt vairāk šūnu cīņai pret slimībām. Līdz ar to bungu spēlēšana ļauj stiprināt organismu.

Bungu terapija pasaulē ir pazīstama gadu tūkstošiem

To piekopj gan šamaņi Mongolijā, gan miniankiešu dziednieki Āfrikas rietumos, lai saglabātu fizisko, mentālo un garīgo veselību. Mūsdienu pētījumi apstiprina seno ritma tehniku terapeitisko efektu.

Arī citi pētījumi rāda, ka bungu spēle nomierina, dziedina un palīdz koncentrēties pacientiem ar Alcheimera slimību, kā arī bērniem ar autismu un runas traucējumiem, pusaudžiem ar emocionāliem traucējumiem, kā arī cilvēkiem, kuri atgūstas no atkarībām.

Sitamo instrumentu spēlēšana ir vērtīgs līdzeklis, lai cīnītos ne tikai pret stresu, nogurumu un trauksmi, bet arī pret tādām slimībām kā hipertensija, astma, artrīts, paaugstināts asinsspiediens, garīgās slimības, migrēnas, vēzis, multiplā skleroze, Pārkinsona slimība, insults, paralīze, emocionālie traucējumi un plašs fizisko traucējumu loks.

Bungu spēlēšana rada autentisku vienotības un psiholoģiskās sinhronitātes pieredzi

Ja mēs apvienojam cilvēkus, kuriem ir zudis iekšējais līdzsvars (t.i., viņiem ir slimības, atkarības), un palīdzam viņiem piedzīvot aizrautības fenomenu, viņi spēs caur un kopā ar citiem sajust sinhronitāti netverama vienotības stāvoklī.

Un vēlreiz-kāpēc bungas?

Bungu terapija palīdz atpūtināt prātu un samazināt darbā,skolā vai citur iegūto stresu.

Uzlabo smadzeņu darbību, palielinot asins un skābekļa piekļuvi tām, kas palīdz veicināt domāšanu un koncentrēšanās spējas.

Maina mūsu emocionālo stāvokli – 95 procentu gadījumā cilvēki pēc 30 līdz 60 min bungošanas izjūt serotonīnu (laimes hormonu) līmeņa paaugstināšanos. Iekšējās sekrēcijas dziedzeru sistēma darbojas ļoti ciešā saistībā ar nervu sistēmu. Nervu sistēma un iekšējās sekrēcijas dziedzeri apvieno un regulē visu pārējo orgānu sistēmu darbību.

Mācoties dažādus ritmiskus zīmējumus mēs palīdzam mūsu smadzenēm atcerēties un saglabāt datus vēlākai to atsaukšanai. Tas ļoti labi noder arī ikdienā.

Spēlējot bungas mēs arī kļūstam pārliecinošāki un drošāki par sevi un savām spējām.

Bungošana un mūzika maina veidu,kā mēs redzam cilvēkus , apstākļus un notikumus sev apkārt.

Ir daudz un dažādas metodes kā ārstēt vienas vai otras slimības,atgūt pašapziņu, iegūt augstāku smadzeņu darbības koeficentu u.t.t. un tieši tāpēc, ņemot vērā cik sena, vispusēja, aizraujoša, jautra un efektīva ir bungu terapija, tā noteikti ir tā vērta, lai to pamēģinātu!

Atsauces: